American Cavalier King Charles Spaniel
Friday, May 7, 1999 -
Held at Mercer County Park
W Windsor Twp, NJ


Click on a group, class, breed, or stake to display the next level of detail.
Judges' names link to the Searchable Judges Directory. Dogs' names link to the online store, where you can order reports such as a research pedigree.

All results reflect the dogs' current owners. 

 
    (208 Ent - 103d - 105b)
Breed Winners
Best of Breed or Variety CH Annatika Andreas (D),  D Martin/K Murphy
Best of Opposite Sex CH Partridge Wood Laughing Misdemeanor (B),  C Huggins
Best of Winners Court's Nite Of Enchantment (B),  D Brock
Winners Dog Pinecrest Grand Slam  T Eubank/M Eubank
Reserve Winner Dog Millhill Le Reve  N Moffat
Winners Bitch Court's Nite Of Enchantment  D Brock
Reserve Winner Bitch Lymrey Aspects Of Love  J Scheidt/D Spear
Intersex Mrs. S Waters
Dogs Mrs. J E Clark (63d 5 pts)
Puppy 6 - 9 Mos. Mrs. J E Clark
1 Rattlebridge Get It Up!  D Ferrer/T Hafner/D Petralia/M Johnson Snyder
 
2 Marshell Rattlebridge Renoir  M Johnson-Snyder
 
3 Cricketeer Jiminy  V Collins/P Curry
 
4 Pampurred Tommy Hilfiger  R Underhill
Puppy 9 - 12 Mos. Mrs. J E Clark
1 Pinecrest Grand Slam  T Eubank/M Eubank W
 
2 Roi L Word To The Wise  E Lessig/B LESSIG
 
3 Rattlebridge Hotlanta Night  P Webster/S LaMonica
 
4 Grantilley Royal Doulton  H Korber
12 - 18 Mos. Mrs. J E Clark
1 Bramble Ethan Allen  J Perini/E Venier
 
2 Rutherford Wellington  A De Haas/R Jones
 
3 Telvara Paddington  V Collins/P Curry
 
4 Classic Triton  M Guimond
Novice Mrs. J E Clark
1 Maramond Micah  M Guimond
Bred By Exhibitor Mrs. J E Clark
1 Stonecroft Oscar Wilde  B Heckerman/J Scheidt/D Spear
 
2 Castlekeep Save The Tiger  M Anderson
 
3 Castlekeep Windsor Eclipse  M Anderson/J Eden
 
4 Jaron Pontiac  K Mills-Heron
American Bred Mrs. J E Clark
1 Excalibur Gulliver Travels  K Schwamberger
 
2 Wye Certainly  S Bell
 
3 Tomnee Prime Time  C Meager
 
4 Kenjockety High Life  V Weber
Open BT Mrs. J E Clark
 
1 Rosjestin Solo Spirit  C Carter
 
2 Stellar Zenith CD NAJ  S Atkinson/M Gregg
 
3 Taron Brewster  C Close/S Gamboni
Open TRI Mrs. J E Clark
 
1 Millhill Le Reve  N Moffat RW
 
2 Harana Maurice Millhill  C McNamara/e Auguston
 
3 Halfmoon Swashbuckler  
 
4 Millhill Le Tux  H Hashagen
Open BLENHEIM Mrs. J E Clark
 
1 Grantilley Ocean Express  L Downs
 
2 Pamedna Roberto  
 
3 Sheeba Romeo  K Ostmann
 
4 Pixiewood Manhattan Purchase  S Daigle
Open RUBY Mrs. J E Clark
 
1 Holyoke Infra Red  B Sterling
 
2 Pamedna Pedro Rosso  P Hanes
Bitches Mrs. S Waters (82b 5 pts)
Puppy 6 - 9 Mos. Mrs. S Waters
1 Copperleigh Skylark  A Corcoran
 
2 Robirds Ramona  M Guimond/J Farrell
 
3 Felicity Satin And Lace  B Hill
 
4 Welmforth Circle Of Love  
Puppy 9 - 12 Mos. Mrs. S Waters
1 Rattlebridge Madeline  M Johnson-Snyder
 
2 Red Oak Angel Eyes  B Jenkins/L Bearden
 
3 Procyon Belle Of The Ball  E Manger
 
4 Rattlebridge Savannah  M Johnson-Snyder/A Snyder
12 - 18 Mos. Mrs. S Waters
1 Pamedna Lime-Lite  C Lorditch
 
2 Ravenrush Yours Truly Chloe  D Huneke/D Spear/L Huneke/J Scheidt
 
3 Bramble Royal Heritage  E Venier/R Venier
 
4 Tomnee Red Velvet  L Nikaci
Novice Mrs. S Waters
1 Downsbank Starry Sky  L Taylor
 
2 Maramond Jezebel  C Butler/J Butler/M Guimond
 
3 Welmforth First Class Ticket  P Lasser
Bred By Exhibitor Mrs. S Waters
1 Holyoke Pearl Jam  B Sterling
 
2 Block Island Bridge Gate SQ.  L Cyr
 
3 Ravenrush Yakkity Yak  J Gammon/R Schroll
 
4 Stillmeadow Lady Luck  Y Morgan
American Bred Mrs. S Waters
1 Bramble The Flirt  H Maginnes/H Hashagen
 
2 B.J. Lily White  D West
 
3 Castle-Eden Sophisticate  J Howard
 
4 Maramond Delilah  M Guimond/J Pardue
Open BT Mrs. S Waters
 
1 Court's Nite Of Enchantment  D Brock BW, W
 
2 Harana Precious  J Scheidt
 
3 Gateslea Block Island Hitide  L Cyr
 
4 Kingsland Dyanthis  H Korber
Open TRI Mrs. S Waters
 
1 Stonecroft Peppermint Patty  J Scheidt/D Spear
 
2 Wye Hush Hush  E Fanelli
 
3 Edenglen Apple Dumpling  C Lemon
Open BLENHEIM Mrs. S Waters
 
1 Lymrey Aspects Of Love  J Scheidt/D Spear RW
 
2 Amantra Jamaica  C Yoder
 
3 Luxxar Frangelica  M Eubank/T Eubank
Open RUBY Mrs. S Waters
 
1 Atlast Moss Rose  M Mickelson
 
2 Rattlebridge Dutch Treat  M Johnson-Snyder/A Snyder
Non-Reg Veteran, Dogs Mrs. J E Clark
Non-Reg Veteran Mrs. J E Clark
1 CH Ravenrush Gillespie  J Gammon/R Schroll
 
2 Bramble Ethan  P Uglietta
Non-Reg Veteran, Bitches Mrs. S Waters
Non-Reg Veteran Mrs. S Waters
1 CH Partridge Wood Laughing Misdemeanor  C Huggins OS
 
2 Salador Catrina Of Roi L  
 
3 Grantilley Secret Love At Ambleside  J Sturman
 
4 CH Menagerie Misconduct  I Katz
Best of Breed/Variety Competition Mrs. S Waters
  CH Annatika Andreas (D),  D Martin/K Murphy BOB
   
Go to top