American Cavalier King Charles Spaniel
Thursday, May 4, 2000 - Friday, May 5, 2000
Held at Days Inn
Allentown, PA


Click on a group, class, breed, or stake to display the next level of detail.
Judges' names link to the Searchable Judges Directory. Dogs' names link to the online store, where you can order reports such as a research pedigree.

All results reflect the dogs' current owners. 

 
      (195 Ent - 86d - 109b)
  Breed Winners
      Best of Breed or Variety CH Rattlebridge Masterpiece (D),  S Lybrand/M Johnson-Snyder
      Best of Opposite Sex CH Ravenrush Wild Orchid (B),  J Scheidt/D Spear
      Best of Winners Grantilley Spirit Of Love (B),  A Ward/G Ward
      Winners Dog Grantilley Royal Doulton  H Korber
      Reserve Winner Dog CH Pippeloentje V.H. Lamslag  J York
      Winners Bitch Grantilley Spirit Of Love  A Ward/G Ward
      Reserve Winner Bitch Woftam's Talk The Talk  S Fippin/L Yoder/C Yoder
  Intersex Mrs. M L Billings
  Dogs Mr. D J Murphy (58d 5 pts)
    Puppy 6 - 9 Mos. Mr. D J Murphy
      1 Dante Allegria  K Johnson/M Moore
     
      2 Dehra Bonheur Flash Dance  N Frost/E Frost
     
      3 Droleus That's My Boy Tuu  
     
      4 Stonecroft Jack Of Hearts  D Huneke
    Puppy 9 - 12 Mos. Mr. D J Murphy
      1 Court's Double Jeopardy  M Guimond
     
      2 Lymrey Royal Rumour  
     
      3 Mayflowers Trevor  C Schumacher
     
      4 Mayfield's Charming Chaz  J Boggs
    12 - 18 Mos. Mr. D J Murphy
      1 CH Crosscreek Remington Steele  S Robinson
     
      2 Rambler J. S. Rowley  J Nash/J Nash
     
      3 Pinecrest Naughty By Nature  T Eubank/M Eubank
     
      4 Sweetprints Aisiteru  
    Bred By Exhibitor Mr. D J Murphy
      1 Stonecroft Wild Thyme  J Scheidt/D Spear
     
      2 Unmistakably Halfmoon  S Bell
     
      3 Hob Nob Daydream Believer  H Gibbs-Sykes
     
      4 CH Castlekeep Windsor Eclipse  M Anderson/J Eden
    American Bred Mr. D J Murphy
      1 Sugarloaf's Tybult Treasure  M Silverman/D Silverman
     
      2 Castle Eden Moon Matinee  R Spruill
     
      3 Red Oak My Way  H Arnold/M Johnson-Snyder
     
      4 Laughing Satchmo  K Conley/B Conley
    Open BT Mr. D J Murphy
     
      1 Stellar Zenith VCD1 OA AXJ  S Atkinson/M Gregg
     
      2 Taron Brewster  C Close/S Gamboni
     
      3 Maramond Raven  M Guimond
    Open TRI Mr. D J Murphy
     
      1 CH Pippeloentje V.H. Lamslag  J York RW
     
      2 Stonecroft Oscar Wilde  B Heckerman/J Scheidt/D Spear
     
      3 Grantilley Ace Of Spades  J Morrison
     
      4 Fair Oaks The Navigator  C Meager
    Open BLENHEIM Mr. D J Murphy
     
      1 Grantilley Royal Doulton  H Korber W
     
      2 Sheeba Man In The Moon  C Scanlan
     
      3 Elvenhome Keep Going  S Abraham
     
      4 Peakdowns George  M Johnson-Snyder/A Snyder
    Open RUBY Mr. D J Murphy
     
      1 Salador Captain Scarlet  C Lorditch
     
      2 Cricketeer Jiminy  V Collins/P Curry
  Bitches Mrs. M L Billings (82b 5 pts)
    Puppy 6 - 9 Mos. Mrs. M L Billings
      1 Millhill Precieuse  R Hall
     
      2 Windham Royal Edition  D Majewski/H Hashagen
     
      3 Woftam Fast Forward To Winzer  K Bolton
     
      4 Claddaghs U Gotta Have Heart  P Doty/R Doty
    Puppy 9 - 12 Mos. Mrs. M L Billings
      1 Vista Leannan Of Steppelands  D Hamilton/C Hamilton
     
      2 Grantilley Perfect Love  M Lamb/D Mcnett
     
      3 Spiceolife Morgan Le Fay  J McAloon
     
      4 Crossbow CDM Bette Davis Eyes  J Sutton
    12 - 18 Mos. Mrs. M L Billings
      1 Ricksbury Felicity  J Scheidt/D Spear
     
      2 Gray Stone Jeunesse Doree  S KOCZAK/D KOCZAK
     
      3 Rollingwood Charisma  R Logrie
     
      4 Telvara Konfection  S Schlenger/G Carlson
    Novice Mrs. M L Billings
      1 Peglen Gray Stone Chanteuse  D Petralia
     
      2 Kilbrook Best Laid Plans  J Opel
     
      3 Dunraven Gold N Glitter  C Keenan
    Bred By Exhibitor Mrs. M L Billings
      1 Shenandoah Sundance  S Minetree
     
      2 CH Countrymanor Miss Showbiz  S Hesse
     
      3 Maitres Carbon Copy  D Bonnefond
     
      4 Sheeba Cookiemonster  K Ostmann
    American Bred Mrs. M L Billings
      1 Castle-Eden Taffeta Tease  M Anderson
     
      2 Castle Eden Notorious  J Howard Eden
     
      3 Copperleigh Skylark  A Corcoran
     
      4 Robirds Ramona  M Guimond/J Farrell
    Open BT Mrs. M L Billings
     
      1 Marjaniemen Musta Timantti  N Cush
     
      2 Bramble Bubbling Brown Sugar  S Ellis/J Ellis
     
      3 Hob Nob Sweet Caroline  H Gibbs-Sykes
     
      4 Fair Oaks Fortune's Kiss  C Meager
    Open TRI Mrs. M L Billings
     
      1 Woftam's Talk The Talk  S Fippin/L Yoder/C Yoder RW
     
      2 Pamedna Jo-Dee  
     
      3 Fair Oaks Call Me Sheila  C Meager
     
      4 Maramond Double Diamond  J Lyons
    Open BLENHEIM Mrs. M L Billings
     
      1 Grantilley Spirit Of Love  A Ward/G Ward BW, W
     
      2 Pamedna Annabella  J Cheng
     
      3 CH Crossbow Shana Zessak Kindt  D Schiffman/W Schiffman
     
      4 Charterwood Jessica  M Anderson
    Open RUBY Mrs. M L Billings
     
      1 Lessentine Fine Chance  H Gibbs-Sykes
     
      2 Leelyn Highland Girl  
  Non-Reg Veteran, Dogs Mr. D J Murphy
    Non-Reg Veteran Mr. D J Murphy
      1 Redthea Eric  J Thaeder/J Thaeder
  Non-Reg Veteran, Bitches Mrs. M L Billings
    Non-Reg Veteran Mrs. M L Billings
      1 CH Ravenrush Wild Orchid  J Scheidt/D Spear OS
     
      2 Mavourneen Hop Skip And A Jump NA OAJ  B Lynch
     
      3 CH Partridge Wood Laughing Misdemeanor  C Lazzeroni
     
      4 CH Menagerie Misconduct  I Katz
       

 

Go to top